Как сами да почистим катализатора?

Arc_katalizator-jpg_articleId_40-1.jpg

Катализаторът(katalizator) е важен елемент от изпускателната система. Той намалява количеството на вредните остатъци от горенето, които се изхвърлят в атмосферата. Средно един живот на катализатор е около 100 до 150 хиляди километра. Това е ориентировъчен пробег, които може да бъде много по-голям или по-малък в зависимост от качеството на работа на двигателя, горивото и други фактори.

При запушен катализатор, той може да се замени или почисти. След правилно почистване повечето катализатори могат да работят още известно време преди да се сменят.

Как се познава запушен катализатор?

Запушен катализатор симптоми:
  • Намаляване на мощността на двигателя.
  • Двигателят се ускорява бавно.
  • Проблеми със запалването на двигателя.
  • Нестабилна работа на двигателя на празен ход.
  • Двигателят гасне сам.
  • Повишен разход на гориво.
  • Свети лампата Check Engine.
  • Промяна в цвета на изпускателните газове.

Проверката на катализатор е най-добре да се извърши като се свали и се огледа за механични повреди. Ако върху питата има следи от смоли, сажди, масло и други замърсявания те трябва да бъдат отстранени.

Как да почистим катализатора?

  • Почистване без сваляне на катализатора от автомобила - извършва се с добавка за почистване на катализатор, която го почиства по време на движение на автомобила. Такива добавки са:
    • Pro Tec Oxicat - добавка за катализатор за почистване на кислородния датчик и катализатора на автомобила. Подходяща за бензинови, дизелови и хибридни автомобили. Добавя се към горивото като се изсипва в горивния резервоар.
    • Pro Tec DPF Catalyst cleaner - почистващ спрей, който разтваря и премахва замърсявания и сажди от филтъра за твърди частици и катализатора. Прилага се като се впръсква през температурния сензор, сензора за налягане или порта за достъп да филтъра докато не се напълни. Впръскването се извършва на интервали от 5 секунди. Отвора на впръскване се затваря и автомобила се кара 20 до 30 минути.
  • Почистване при свален катализатор за кола - извършва се по механичен и химичен начин.
    • Почистване с шкурка - ако нагарът не е много и само на определени места е възможно премахването с шкурка. За целта се взема по-фина шкурка и се сваля катализатора от автомобила. След това се шкури питата на катализатора с кръгови движения с лек натиск. След отстраняване на нагара се извършва продухване на катализатор за отстраняване на остатъците от почистването. Важното при почистването е да не се работи с голям натиск, защото повечето пити на катализатори са керамични и могат да се счупят.
    • Почистване с химически средства - подходящо при силно замърсени катализатори. Използват се специални препарати за промиване и почистване на катализатора. Освен това е възможно почистване на катализатор да се извърши с течност за почистване на карбуратора или с етанол.
      • При използване на специални препарати за почистване се следват инструкциите на производителя за почистване.
      • При използване на течност за почистване на карбуратори като например: спрей за почистване на карбуратори Motip, спрей за почистване на карбуратори Bardahl или етанол се прави следното:

        Катализаторът се сваля от автомобила и се оглежда за механични повреди. Ако няма такива се пристъпва към почистване. Необходим е пластмасов контейнер, в който да поставите катализатора вертикално - обикновено и пластмасова кофа върши работа. След това клетките на катализатора се заливат с течност за почистване на карбуратори и се обвиват с кърпи или парчета плат.

        Така накиснат катализатора се поставя в пластмасовия контейнер за 20 до 30 минути. След изтичане на времето, катализаторът се промива с гореща вода под налягане. След промивката се подсушава и продухва с въздух. Цялата процедура се повтаря.

        Ако катализаторът е силно замърсен и след второто почистване няма ефект, то може да направите промивката с по-мощно миещо средство, например керосин или да се обърнете към автосервиз за професионално почистване със специално оборудване.

Какво не трябва да правим когато почистваме катализатор?

Доста често се случва при запушен катализатор за по-евтино той да се пробива. Това връща добрата работа на двигателя, но нарушава екологичните норми. Повишава се и нивото на шума от изпускателния колектор. Едно премахване на катализатор не е много умно решение, защото нивото на изхвърляните вредни газове и частици ще е над екологичните норми и автомобила автоматично няма да мине на технически преглед пред КАТ. Освен това при работа с повреден катализатор, двигателят също създава различни проблеми.

Когато по катализатора има механични повреди или почистването е невъзможно, той трябва да се замени с нов. В Авто Бим БГ може да се информирате за катализатор цена за много марки и модели автомобили, както и да закупите такъв при необходимост.

Публикувано на: г.


Как сами да почистим катализатора?

Вашите коментари

Няма въведени коментари коментари.

Популярни категории