Какво е интериор на автомобила и какво може да се смени в него?

Arc_BMW_i3_interior_S-960_0_1-jpg_articleId_83-1.jpg

Интериорът на автомобила включва всичко, което се намира в салона му като облицовки, оборудване и допълнителни устройства.

Оборудването на един автомобилен салон е за шофиране, паркиране, комфорт на пътниците, както и различни видове осветление.

Освен това все повече се инсталират и допълнителни устройства с различни функции, които улесняват шофирането и го правят по-безопасно, а пътуването по-приятно. Те включват камери за заден ход, автоклиматици, навигации, различни развлекателни устройства, огледала и много други.

Оборудване за управление на автомобила

  • Волан – той е част от кормилното управление на автомобила. Посредством волана, водачът задава посоката и колата завива наляво, надясно или продължава направо. Това се осъществява посредством механично предаване на системата от кормилен механизъм, който може да е червяк – ролка, зъбна рейка, червяк – сектор или винт – гайка – рейка – зъбен сектор. Освен това кормилният механизъм може да е без усилвател, с хидравличен или пневматичен усилвател, или компютърно управлявани двигатели (електрическо захранване). Всички съвременни автомобили са с усилватели на кормилното управление. На волана е монтирано звуково устройство, наречено клаксон за подаване на звуков сигнал при необходимост.

    Предлагат се калъфи за волан, които са изработени от различни материали, с различен цвят, а също и капачки за волан.

  • Педали за управление – най-често при тях се износва гуменото покритие, което може да се замени с ново. Освен това като вариант се предлагат и спортни педали.
    • Педал на съединител – характерен е за автомобили с механични (ръчни) скорости. Намира се на пода на мястото на шофьора при другите педали, като този е в ляво и се натиска с левия крак. Когато този педал се натисне от водача, то съединителя се изключва и спира подаването на мощност от двигателя към трансмисията. Това се прави при превключване на скоростите.
    • Спирачен педал – намира се между педала на съединителя и педала на газта, а в автомобилите с автоматични скорости в ляво от педала на газта. При натискането му се задейства спирачната система и автомобила намалява своята скорост и спира. Натиска се с десния крак.
    • Педал за газ – това е педалът в дясно. Чрез него се подава гориво към двигателя. Натиска върху педала определя количеството на подаденото гориво и скоростта на автомобила. Педалът на газта трябва да се натиска плавно с десния крак.
  • Скоростен лост – характерен е за ръчна скоростна кутия и се нарича още лост за смяна на предавките. Той се използва за ръчно превключване на скорости, в зависимост от скоростта на движение на автомобила. Монтиран е на централната конзола, в дясно от шофьора, а в някои модели автомобили е поставен на конзолата под волана. При автоматични скоростни кутии също има подобен лост за смяна на режимите на работа.

    Като аксесоари се предлагат различни маншони и топки за скоростен лост. Здравината на един маншон за скоростен лост е важна, за добрата работа на трансмисията. Маншонът предпазва скоростния лост от замърсяване и повреждане и придава естетичен вид на интериора. Най - често и лесно се сменя топка за скоростен лост, за която търсенето и предлагането е огромно.

  • Ръчна спирачка – това е лост, който се намира на централната конзола и служи за ръчно спиране на автомобила. Лостът на ръчната спирачка е свързан към предните или задни колела посредством жило за ръчна спирачка. Нарича се още спирачка за паркиране, защото се използва при паркиране на автомобила, с цел да се предотврати придвижването му при паркиране напред или назад.
  • Уреди на арматурното табло – съвременните табла за управление са оборудвани със скоростомер, оборотомер, километраж, индикатори за температурата на охлаждащата течност, горивото, мигачите и други.
  • Лост за мигачи и индикатор на арматурното табло. Лостът за мигачи обикновено се намира под волана. В зависимост от разположението си той задейства левите или десни пътепоказатели с преместването му нагоре или надолу. На арматурното табло при задействане на мигачите се появява индикация като зелени стрелки в посоката на завоя.
  • Аварийни светлини – това са предупредителни светлини, които предупреждават другите участници в движението, че има паркиран автомобил отстрани на пътя. Аварийните мигачи се активират с бутон или ключ за аварийни светлини и мигат едновременно.
  • Огледала – те дават видимост на водача за това какво се случва зад автомобила.За целта автомобилите се оборудват със странични огледала и огледало за обратно виждане.

    Страничните огледала са поставени от външната страна на превозното средство и с тях водачът може да вижда зони извън периферното зрение, задната и страничните части на автомобила. Те се регулират ръчно или дистанционно.

    Огледалото за обратно виждане се намира в горната част на предното стъкло. То може да е изработено изцяло или да е на три части. В някои нови автомобили е поставено огледало за обратно виждане с монитор, който показва информация от камера, следяща пътя зад автомобила.

  • Парктроник - това е помощна система за паркиране. Нарича се още APS - Acoustic Parking System (акустична система за паркиране). Работи със сензори, които излъчват вълни и при препятствие се отразяват. Така датчика ги засича и задейства звукова сигнализация.

    Парктроникът е много полезен за паркиране в градска среда и при лоша видимост, а също и за неопитни шофьори.

Оборудване за обезопасяване на пътниците

То е част от пасивната безопасност на автомобилите и включва:

  • Предпазни колани за автомобил – те са задължително оборудване за всяко превозно средство. Предпазват водача и пътниците от травми при внезапно спиране, удар или преобръщане. В някои съвременни автомобили се монтират колани, които се активират при удар и притискат пътника плътно към облегалката на седалката и така го предпазват от наранявания. Все по-популярни са и предпазните колани с вградени въздушни възглавници, които при удар се разтварят и така увеличават площта на контакт на колана с човека.
  • Въздушни възглавници (airbags)– като част от пасивната безопасност те намаляват травмите при пътен инцидент. Разтварят се при удар пред водача и пътниците като го омекотяват. В някои автомобили въздушните възглавници се задействат само при закопчани предпазни колани. Това се прави за избягване на допълнителни наранявания при отварянето им.

    Съвременните автомобили се оборудват освен с фронтални въздушни възглавници и със странични. Монтират се и възглавници на гърба на предните седалки за предпазване на пътниците отзад, а също и надуваеми завеси, допълнителни възглавници за предпазване на коленете и стъпалата на пътуващите.

  • Детско столче за кола – задължително за превоз на деца до достигане на височина от 150 см и тегло над 36 кг.
  • Електрическо задвижване на прозорците и заключване на вратите. Контролът на заключването на вратите и отварянето на прозорците се извършва посредством бутони от водача. Отварянето на прозорците се извършва и от бутони, разположени в близост до тях.

Оборудване, осигуряващо комфорт при пътуване

  • Контроли за вентилация – отоплението или охлаждането на салона на автомобила се регулира от контролния панел на водача и се подава през вентилационни отвори, разположени на подходящи места. Така се подсигурява комфортна температура в автомобила, която може да се регулира и насочва в отделните зони според предпочитанията на пътниците.
  • Седалки за кола– основно оборудване за всеки автомобил. Положението им се регулира в зависимост от предпочитанията на седящия. За да е удобно пътуването се предлагат различни приспособления като масажиращи седалки за кола и подгряващи седалки, подглавници за кола и други.

    Предлагат се различни видове калъфи за седалки, изработени от кожа, велур, изкуствена кожа, тъкан текстил, полиестер и други. Те придават уют и индивидуалност на салона и предпазват седалките от замърсяване и увреждане.

  • Стелки за кола– предпазват пода на автомобила от замърсяване и намокряне, като създават уют в салона. Предлагат се мокетни стелки, гумени стелки за кола, многослойни и други видове. Освен това са универсални и специфични за определена марка и модел автомобил.
  • Жабка – това е отделение за съхранение, което е вградено в арматурното табло и се намира срещу мястото на пътника отпред.
  • Подлакътник за кола – разполага се на централната конзола между предните седалки, на вратите, на задните седалки или между тях. Често подлакътникът е с кутия за съхранение на малки предмети или е пригоден за поставяне на чаши и бутилки. Подлакътниците облекчават положението на тялото и намаляват умората на водача при продължително шофиране.
  • Сенници за кола – освен монтираните над предното стъкло е възможно поставянето на допълнителни. Това повишава комфорта на пътуване и придава индивидуалност на автомобила.
  • Мултимедийни системи за автомобили – за забавление и информация за пътниците в колата. Извървян е дълъг път от обикновени радиа, радио-касетофони, плейъри, CD и DVD плейъри, Blu-ray, навигации и контролери за смартфони до безжични мрежи и мултимедийни системи.
  • Автомобилни камери и дисплеи, подпомагащи шофирането.
  • Аксесоари за салон като: поставка за чаши за кола, стойка за смартфон, ароматизатори за кола, органайзери за седалки, закачалки за дрехи, допълнително осветление и много други.

Повечето хора прекарват в колите си много време. Всеки използва автомобил за: работа, придвижване до работа, пътешествия и развлечения. Затова той трябва да е уютен и удобен и това до голяма степен зависи от избора на интериор и аксесоари към него.

Публикувано на: г.


Какво е интериор на автомобила и какво може да се смени в него?

Вашите коментари

Няма въведени коментари коментари.

Популярни категории