Продуктов номер
Каталог по марки
Катализатор
Катализаторът е важна част от всеки автомобил
Катализатори в автомобилите се използват от 70-те години на миналия век, за да намаляват вредните емисии, изпускани в атмосферата при работа на двигателите с вътрешно горене. Днес те са задължителна част от оборудването на всеки автомобил, а за изпусканите в атмосферата отработени газове съществуват уредени със закон норми, които се измерват при всеки технически преглед. Освен това те оказват влияние на работата на автомобилните двигатели. Затова изправността на всеки автомобилен катализатор е много важна.
Какво е катализатор?
При изгаряне на горивото в двигателите на автомобилите се отделят отработени газове, които се състоят от въглероден окис и азотни оксиди. Въглеводородите са летливи канцерогенни вещества, особено въглеродния окис, който заедно с азотните оксиди са основни компоненти при образуване на смог и киселинни дъждове.
Катализаторът (katalizator) или каталитичният преобразувател разгражда вредните газове в по-малко вредни като въглероден диоксид, азотен газ и водна пара с химични реакции. Той преобразува около 90% от вредните емисии като не позволява те да замърсят въздуха.
Защо цената на катализатор за кола е висока?
Макар и с относително проста конструкция, при изработването на автомобилни каталитични устройства се използват скъпи благородни метали като платина, родий и паладий.Затова е и значтелната катализатор цена.
Това ги прави и обект на кражби. Случва се устройството да се свали от колата и да изчезне. Особено при нови автомобили, където не са износени и повредени. И тогава възниква необходимостта от поставянето на нов катализатор.
Как работи катализаторът в колата?
В химията катализатор е вещество, което влияе на скоростта на химичната реакция, без да участват в нея. В автомобилите каталитичните преобразуватели работят с два различни типа катализатори: редукционен и окислителен.
Те се състоят от керамична структура под формата на пчелна пита, покрита с метален катализатор като платина, родий или паладий. Целта е създаването на максимална контактна повърхност с отработените газове с минимално количество метал, поради скъпите метали, които се използват.
Когато двигателят работи, отработените газове преминават през катализатора, където протичат два химични реакции:
- Редукционният катализатор използва метални катализатори за намаляване на вредните азотни оксиди като ги разделя на азот и кислород. Азотът се улавя в устройството, а кислородът преминава през него.
- Окислителният катализатор намалява неизгорелите въглеводороди и въглеродния окис чрез изгарянето им върху металния катализатор.
По-просто казано всеки катализатор за кола филтрира вредните продукти в отработените газове и ги изгаря. Така намалява вредните емисии и подобрява ефективността на автомобила.
Какви са видовете катализатори?
- За бензинови двигатели с вътрешно горене или бензинови катализатори:
- Двупосочен окислителен преобразувател - превръща въглеродния оксид и въглеводородите във въглероден диоксид и вода.
- Трипътен катализатор - освен разпадането на въглеродния оксид, той намалява и емисиите от азотен оксид и азотен диоксид.
- Дизеловите двигатели имат специфични видове катализатори, за да се справят с емисиите, получавани от запалване чрез сгъстяване. Обикновено те се съчетават с допълнителни устройства и технологии за обработка на изпусканите газове като: EGR клапан, DPF (филтър за твърди частици), селективна каталитична редукция SCR с използване на разтвор Adblue и т.н..
Кога катализаторът е неизправен?
Запушен катализатор се познава по някои от следните признаци:
- Намалена мощност на двигателя.
- Бавно ускорение на автомобила.
- Проблеми със стартирането на двигателя.
- В определени моменти двигателят гасне без причина.
- Нестабилна работа на празен ход на двигателя.
- Увеличен разход на гориво.
- На арматурното табло свети лампата Check Engine.
- Тъмен дим от ауспуха и мирис на сяра.
Какво може да повреди катализатора?
Каталитичното устройство не се поврежда само. Върху състоянието му оказват влияние редица фактори и неизправности, защото той е пряко свързан с процеса на горенето:
- Бедна или богата горивна смес създава излишък от гориво или натрупване на въглерод. При попадане на гориво в катализатора то може да изгори и разтопи устройството.
- Неправилна работа на запалителните и подгревни свещи.
- Кислородните сензори отчитат нивата кислород и правилното функциониране на двигателя. Ако те са повредени или имат лоша връзка с компютъра, то това може да доведе до прегряване.
- Катализаторът може да се повреди и от замърсено гориво, а също от наличието на олово в горивото.
- Ако в горивните камери навлиза моторно масло, което се изгаря от двигателя, то това също запушва катализатора.
- Наличието на охладителна течност в горивната система на двигателя запушва устройството.
- Механични повреди при попадане в дупка или удар в твърд предмет при движение.
И така състоянието на каталитичното устройство в автомобила пряко зависи основно от: правилната работа на запалителната система и двигателя и внимателното шофиране по лоши пътища. От съществено значение е и периодичното проверяване и почистване.
Как да почистим запушен катализатор?
Възможни са няколко начина за почистване на катализатор: чрез добавки по време на движение на автомобила и почистване при свалено устройство.
- Почистване без демонтиране на устройството - използват се добавки за почистване на катализатор, които се смесват с горивото. Често те почистват освен катализатора и кислородния датчик като Pro tec oxicat
- Почистването на каталитичното устройство когато е свалено се извършва по механичен и химичен начин. Добре е да се извърши от специалист, защото може лесно да се повреди и да се наложи закупуване на нов катализатор, а той не е евтин. За механично почистване се използват подходящи шкурки, след което устройството се продухва с въздух. При химично почистване се използват специални препарати за накисване, промиване и почистване на катализатори. Съществуват и сервизи със специално оборудване за машинно почистване на катализатори.
Какво не трябва да правим с катализатора?
Поради високата си цена при запушване тези устройства се елиминират или пробиват, което подобрява работата на двигателя, но увеличава вредните емисии, изпускани от автомобила. А това означава, че ако не ви санкционират по време на движение, то най-късно на следващия годишен технически преглед в КАТ ще спрат автомобила от движение. Затова премахване на катализатор от автомобил не е добра идея.
Всички автомобили, работещи с двигатели с вътрешно горене трябва да притежават изправни и добре работещи катализатори. Това ще гарантира не само по-малко вредни емисии, но и ефективна работа на двигателите. Когато са изчерпани всички възможности за почистване на каталитичното устройство и то е безвъзвратно повредено или откраднато, в Авто Бим БГ може да получите информация за нов катализатор цена за вашия автомобил. Ще ви предложим подходящ катализатор и необходимите добавки за неговото поддържане.
Катализатор по марка на автомобила
- Всички
- A
- B
- C
- D
- F
- G
- H
- I
- J
- K
- L
- M
- N
- O
- P
- R
- S
- T
- V
- W
-
❯ Вижте и другите категории в Изпускателна уредба
-
- ❯ Филтър за твърди частици (DPF/FAP) [ниво 2]
- ❯ Предно гърне [ниво 2]
- ❯ Средно гърне [ниво 2]
- ❯ Крайно задно гърне [ниво 2]
- ❯ Резонаторно гърне [ниво 2]
- ❯ Изпускателна тръба [ниво 2]
- ❯ SCR-катализатор [ниво 2]
- ❯ SCR-принадлежности [ниво 2]
- ❯ Изпускателен колектор [ниво 2]
- ❯ Мека връзка за ауспух [ниво 2]
- ❯ Накрайник за ауспух [ниво 2]
- ❯ Скоба за ауспух [ниво 2]
- ❯ Спортни гърнета [ниво 2]
- ❯ Тампони - гърнета [ниво 2]
- ❯ Тръбна връзка за ауспух [ниво 2]
- ❯ Части за ауспух - други [ниво 2]
✅ Катализатор: | Всички марки и модели автомобили |
✅ Катализатор марки: | AS, ASMET, ASSO, BM CATALYSTS, BOSAL, JMJ, SIGAM, STARLINE, WALKER |
✅ Авточасти: | Верига магазини за авточасти Avto.BIM.BG |
✅ Автоаксесоари: | Официален вносител на аксесоари и консумативи |
✅ Катализатор онлайн: | Намалени авточасти и промоционални оферти |
✅ Катализатор: | Оригинални OEM и алтернативни |
✅ Доставка: | В цялата страна - бърза доставка |
☎ Поръчай: | 0700 42 003, онлайн или в наш магазин |
Катализатор - онлайн магазин
Вход за гласуване