Продуктов номер
Каталог по марки
Дневни светлини - DRL - Диодни светлини
Дневните светлини са задължителен елемент от светлинната сигнализация на автомобила
Дневните светлини в автомобила Daytime running lights,( DRL) са външни светлинни източници за подобряване на видимостта на движещият се автомобил в светлата част на денонощието. Първоначално в България дневни светлини за кола се въвеждат от ноември до март - т.е. през есенно зимния период, когато и метеорологичните условия са по-лоши.
Дневните светлини не трябва да се бъркат с габарити, защото тяхното предназначение е различно. Габаритни светлини се използват за обозначение на автомобила по време на престой в тъмната част на денонощието или при недостатъчна видимост.Те са и със значително по-малка яркост в сравнение с дневните светлини.
Видове дневни светлини
В света DRL са изпълнени по различен начин. Основните типове са:
Фарове за къси светлини, които се включват при движение на автомобила. В някои страни в Европа, както и в България, са основните дневни светлини.
В Англия например изискванията са за едновременно включени къси светлини на понижено напрежение и габарити. Това използване на фаровете за къси светлини се нарича instant lights (моментални светлини), тъй като при повечето автомобили късите се включват със запалването на двигателя. Много производители използват фаровете за къси светлини на понижено напрежение като габаритни - например в Германия.
В някои страни използването на къси светлини като дневни е забранено.
Фаровете за дълги светлини, които работят на снижено напрежение с цел да се намали яркостта на светлината. Такива светлини се използват за DRL дневни светлини в Канада и САЩ. В Канада е приет стандарт на 1 декември 1989 година, когато използването на дневни светлини става задължително.
В САЩ е приет такъв стандарт през 1990 година, но там използването на дневни светлини не е задължително. Но въпреки това производителите на автомобили ги оборудват с автоматично включващи се дълги светлини с понижено напрежение. Допустимата сила на светлината за дневни светлини в САЩ и Канада е 1500 Кандела.
- Фарове за мъгла като халогени или led фарове за мъгла също се използват за дневни светлини в някои страни - например в Русия.
- Отделни предни фарове с определена схема на разпределение на предната част и интензивност на светлината. Такива фарове са задължителни в скандинавските страни. С това се съобразяват и автопроизводителите.
От начало са поставяни отделни фарове с крушки с нажежаема жичка от 21W.
Днес се използват лед дневни светлини, които се изпълняват с мощни диодни LED крушки с бял цвят. Това е предимство, защото се пести гориво и място и дава нови възможности в дизайна на автомобилите. При включване на фаровете, тези светлини продължават да светят на понижена яркост.
- Дневни светлини с мигач - предните мигачи, работещи на постоянен режим също се използват за дневни светлини, макар и да не са много добър вариант.
Най-доброто решение от страна на безопасността на движение е да се поставят отделни фарове за дневни лед светлини.
Какви са дневни светлини изисквания?
Нормативните уредби за дневни светлини закон са:
В Закона за движение по пътищата, чл. 70 е записано: „(3) (Изм. - ДВ, бр. 61 от 2006 г.) Моторните превозни средства през периодите:
- 1. от 2 март до 31 октомври могат да се движат с включени светлини за движение през деня или с къси светлини;
- 2. от 1 ноември до 1 март задължително се движат с включени светлини за движение през деня или с къси светлини.
Това изменение от 2006 г. узаконява шофирането само с Дневни светлини през деня, целогодишно, без да е задължително да бъдат включени късите светлини.
В Допълнителните разпоредби към Закона за движение по пътищата, който е в сила от 01.09.1999 г., е записано дословно следното: „59. (нова - ДВ, бр. 51 от 2007г.) “Дневни светлини” са светлини, предназначени за подобряване на възприемането и видимостта на предната част на пътно превозно средство при движението му. Светлините за движение през деня трябва да съответстват на изискванията на Правило 87, рев.2 на Икономическата комисия за Европа на Организацията на обединените нации (ИКЕ на ООН), като на тях трябва да има съответната маркировка, предвидена в правилото.
Дневни светлини монтаж на автомобила трябва да съответства на изискванията на Правило 48, рев.5 на ИКЕ-ООН.
За DRL е приет правилник ИКЕ ООН номер 87 от 2011 година, който определя параметрите на дневните светлини. Съгласно правилника дневните светлини трябва да заемат площ от 25 до 200 квадратни сантиметра и да излъчват светлина със сила от 400 да 1200 Кандела. В правилник ИКЕ номер 48 са регламентирани инструкции по поставянето на дневни светлини в Европа през 1995 година. Съгласно този правилник дневните светлини се разполагат не по-ниско от 250 милиметра и не по-високо от 1500 милиметра. Минималното разстояние между двойката фарове е 600 мм, а от края на автомобила не повече от 400 милиметра.
Защо ни трябват дневни светлини?
За никого не е тайна, че пътните произшествия се увеличават при лоша видимост и не само в тъмната част на денонощието. Лоша видимост има и при неблагоприятни метеорологични условия като мъгла, сумрак, сняг, дъждовно или облачно време. Това най-често се случва през есента и зимата и затова по цял свят е прието използването на дневни светлини.
Основната функция на тези светлини е да се забележи автомобила в неблагоприятните метеорологични условия. Първите страни, където се използват дневните светлини са скандинавските. По разбираеми причини при тях дори през деня видимостта на пътя често е лоша. След провеждането на множество експерименти е доказано, че DRL снижават многократно количеството на пътните произшествия по причина на видимостта.
Какви дневни светлини да изберем?
Ако нямате вградени дневни светлини в автомобила, то пред вас стои въпросът какви светлини да изберете.
LED дневни светлини ще ви позволят да направите икономия на енергия, освен това са много по-трайни от другите видове автомобилни лампи. И тъй като на пазара разнообразието е огромно както като видове, така и като цена то е добре да следвате няколко препоръки:
- Избирайте лед светлини в метален корпус - това е гаранция за мощност на светодиодите. Колкото и да са икономични мощните светодиоди се нагряват и им трябва добър топлообмен.
- За да се съобразите със законовите изискванията за дневни светлини относно площта, то трябва да знаете, че тя не трябва да е по-малка от 40 квадратни сантиметра и не по-голяма от 200 квадратни сантиметра, при дневни светлини кръгли диаметърът е не по-малък от 5 см. и не по-голям от 11 см.
- Обърнете внимание как се свързват дневни светлини към електрическа система и от къде се взема ток за дневни светлини като се съобразите с особеностите на вашия автомобил.
- Добре е да извършите монтаж на модул за дневни светлини. Модул за фарове или DRL модул е реле за дневни светлини, което автоматично пуска дневните светлини при стартиране на автомобила.
Това ще ви гарантира винаги включени дневни светлини при движение, както и тяхното изключване при угасен двигател. - И не на последно място купувайте светлини от утвърдени търговци и доказали се производители, за да нямате проблеми с лампите и фаровете.
Дневните светлини правят автомобила забележим и предупреждават другите водачи от рано за наличието на транспортно средство. Това повишава както вашата безопасност, така и тази на другите участници в движението - автомобили, колоездачи и пешеходци.
-
❯ Вижте и другите категории в Диодни светлини
Зареждане...